Kam tepelné čerpadlo umístit a jak jej připojit
Umístění tepelného čerpadla a zapojení tepelného čerpadla by mělo splňovat řadu technických, funkčních a v neposlední řadě i estetických podmínek.
Rozhodnutí o umístění tepelného čerpadla a informace o všech souvisejících detailech by měly předcházet samotnému nákupu. Vyhnete se tak dodatečným nákladům nebo nutné improvizaci v projektu či úpravě stávající budovy, což rozhodně není příjemné.
Myslete na to, že investice do tepelného čerpadla je rozhodnutím na mnoho let a velmi úzce souvisí nejen s vaším tepelným komfortem, ale také s celkovým komfortem bydlení.
I v této souvislosti je proto důležité dodržet instalační podmínky výrobce, které se mohou lišit v závislosti na typu nebo modelu tepelného čerpadla. U vnitřní monoblokové jednotky tepelného čerpadla počítejte s technickou místností bez specifických požadavků, složitější je to však u splitových tepelných čerpadel, kde je nutné zohlednit větrání prostor a potřebnou vzduchotechniku. Ventilační systém je povinný, protože potrubí vnitřní jednotky obsahuje chladivo, které je třeba v případě úniku bezpečně odvést mimo obytný prostor domu.
U venkovní jednotky je důležité zajistit, aby místo, kde má být čerpadlo instalováno, bylo stabilní a chráněné, ale také snadno přístupné pro servis a bez omezení funkčnosti zařízení.
Je třeba se vyhnout rohům, uzavřeným prostorům a blízkosti stěn domu, které sousedí s místnostmi určenými k relaxaci a odpočinku. Blízkost listnatých stromů nebo keřů je nevýhodou, stejně jako vysoká prašnost vzduchu v případě neudržované silnice nebo jiného možného zdroje škodlivin v ovzduší.
Venkovní jednotka by měla být instalována na pevném betonovém podkladu pod tepelným čerpadlem, který je oddělen od budovy. Nemělo by se zapomínat, že při provozu venkovní jednotky vzniká vodní kondenzát, který by měl být v ideálním případě odváděn do drenážního potrubí, dešťové kanalizace nebo jinak zabráněno jeho hromadění v blízkosti základů domu. V případě zavěšení na stěnu nebo jinou nosnou konstrukci zajistěte, aby byla jednotka upevněna pomocí silentbloků nebo gumových podložek, které zabrání přenosu vibrací. Ze stejného důvodu se nedoporučuje umisťovat čerpadlo na střechu nebo jej zavěšovat na stěnu domu.
Neméně důležitým faktorem pro správné umístění tepelného čerpadla je hlučnost venkovní jednotky. Ta souvisí s dodržením předepsaných instalačních vzdáleností od sousedů, okolních oken nebo jiných zařízení. Podle hygienických předpisů nesmí hladina akustického tlaku ve vzdálenosti dvou metrů od stěny domu (tzv. chráněný venkovní prostor staveb) překročit hranici 50 dB ve dne a 40 dB v noci. Minimální vzdálenost od okolních budov lze vypočítat na základě akustického výkonu konkrétního tepelného čerpadla.
Schéma zapojení tepelného čerpadla je volně dostupné na internetu, ale není univerzální pro všechny typy a modely tepelných čerpadel. Nejlepším rozhodnutím je svěřit samotnou instalaci, včetně elektrického zapojení tepelného čerpadla, do rukou odborníků. Prodejce tepelných čerpadel obvykle nabízí i instalaci tepelného čerpadla a vy se tak vyhnete možným komplikacím s případným uplatněním záruky nebo problémům vzniklým z důvodu nedostatku zkušeností a odborných znalostí pro tento typ činnosti.