Tepelné čerpadlo vzduch voda: sázka na jistotu
Tento typ tepelného čerpadla je nejrozšířenější a v našich klimatických podmínkách nejvyhledávanější s ohledem na poměr cena/výkon. Zdrojem tepelné energie je okolní vzduch nebo "odpadní vzduch" z budov nebo průmyslové výroby. Výhodou je, že tepelná čerpadla vzduch voda mají minimální nároky na prostor, snadnou instalaci a bezproblémovou údržbu.
Tepelná čerpadla vzduch/voda nepotřebují k provozu velký pozemek ani prostor kolem domu. Několik výrobců čerpadel tohoto typu se chlubí modely s nízkou hlučností a při správné instalaci rozhodně nebudete mít problém se sousedy kvůli hluku venkovní jednotky. Velkou výhodou je jejich schopnost pracovat v reverzním režimu a fungovat jako chlazení v letním období.
Používají se pro vytápění a ohřev vody jako nízkoteplotní tepelná čerpadla s maximální teplotou vody do 65 °C, ale také jako vysokoteplotní tepelná čerpadla, kdy mohou dodávat teplou vodu do topného systému až do teploty 80-85 °C. Téměř samozřejmostí je u těchto tepelných čerpadel také bivalentní režim, který nabízí elektrický dohřev v případě, že tepelné čerpadlo nemůže zajistit dostatečný ohřev vlastním kompresorem. Tato situace může nastat při extrémních venkovních teplotách nebo zvýšených nárocích na ohřev TUV.
Tepelné čerpadlo vzduch/voda je k dispozici v provedení monoblokové tepelné čerpadlo nebo splitové tepelné čerpadlo .
Ve srovnání s tepelnými čerpadly země voda nebo voda voda je počáteční investice do tohoto typu tepelného čerpadla nižší a jeho dlouhodobý provoz, který může při správné údržbě snadno dosáhnout až 20 let, zaručuje rychlejší návratnost.
Tepelné čerpadlo vzduch voda princip
Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch voda? Základním principem je přenos tepelné energie prostřednictvím kapaliny, která má extrémně nízký bod vypařování. Tento zdánlivě složitý, avšak velmi jednoduchý a účinný proces probíhá v uzavřeném okruhu jednotky tepelného čerpadla, kd e prostřednictvím výparníku, kompresoru, kondenzátoru a škrticího ventilu dochází k cyklickému "transportu" nízké potenciální energie venkovního vzduchu na vyšší, v procesu vytápění využitelnější tepelnou energii. Tento proces je podrobněji vysvětlen zde.
Tepelné čerpadlo vzduch-voda tak může z venkovního vzduchu, který má například jen 5 °C, získat teplotu až 80 °C. Aby však tento proces fungoval, musí být do systému dodána další - obvykle elektrická - energie. Množství elektrické energie spotřebované na provoz tepelného čerpadla je však mnohem menší než vyrobená tepelná energie.
Poměr mezi vyrobenou tepelnou energií a spotřebovanou elektrickou energií vyjadřuje výkonový koeficient tepelného čerpadla (COP). Čím vyšší je koeficient, tím méně elektrické energie čerpadlo spotřebuje a tím větší úsporu nabízí vaší peněžence.
Výhody a nevýhody tepelných čerpadel vzduch voda
O výhodách tepelných čerpadel, ale jistě i o jednotlivých nevýhodách by se dalo napsat více, ale shrňme si ty základní:
Výhody:
- Snadná a rychlá instalace
- Malé prostorové nároky
- Nízké investiční náklady ve srovnání s tepelnými čerpadly země-voda a voda-voda.
- Nízké provozní náklady
- Možnost vytápění, ohřevu teplé vody a chlazení
- Tepelné čerpadlo najde uplatnění v rodinném domě, v novostavbě, ale také jako zdroj tepla pro starý dům
Nevýhody:
- S největší pravděpodobností nebudete tepelné čerpadlo instalovat sami, ale budete potřebovat odborníka nebo firmu, která tepelné čerpadlo nainstaluje, uvede do provozu a bude provádět pravidelný servis. Jen tak se vyhnete zbytečnému zkracování jeho životnosti a zbytečným nákladům navíc.
- Vyšší spotřeba elektrické energie (20-30 %) než u tepelných čerpadel země-voda.
- Vyšší hlučnost venkovní jednotky
- Slabší výkon při nízkých teplotách
- V porovnání s tepelnými čerpadly země-voda jsou častější servisní prohlídky.