Tepelné čerpadlo země voda, staví na hlubokých základech
Ve srovnání s jinými typy je tepelné čerpadlo země-voda o něco složitější a dražší z hlediska prostorových nároků a počáteční investice, ale pojďme pěkně po pořádku.
Již z názvu je zřejmé, že zdrojem tepelné energie je země. Toto přírodní prostředí se vyznačuje poměrně vysokou teplotní stabilitou a kolísání teploty již 1 m pod povrchem nevykazuje během dne tak výrazné výkyvy jako v případě venkovního vzduchu. Právě tato vlastnost stálých teplotních podmínek nabízí pro tepelná čerpadla země voda vyvážený teplotní zdroj a zaručuje stabilní výkon a dlouhou životnost takového systému. Díky konstantním teplotám půdy může tepelné čerpadlo země/voda pracovat bez výrazných výkyvů účinnosti, a tedy bez výrazného opotřebení, které je běžné u tepelných čerpadel vzduch-voda.
Transportním médiem je nemrznoucí kapalné médium, v minulosti nejčastěji používaná tzv. solanka. Dnes ji lze nahradit jinými kapalinami, ale základní funkce zůstává nezměněna.
Jak pracuje tepelné čerpadlo země voda - princip
Princip je v podstatě stejný jako u tepelných čerpadel vzduch voda, ale zdrojem tepla je země.
V uzavřeném okruhu se zemním kolektorem nebo geotermální sondou v hlubokém vrtu cirkuluje chladicí transportní médium a váže na sebe teplo z okolního prostředí. Pro zajímavost, kolísání teploty venkovního vzduchu o +- 10 stupňů C v hloubce 1 m pod povrchem má za následek změnu teploty o +- 0,5 stupně C. V hloubce 10 m je již teplota celoročně konstantní.
Takto získané zemské teplo se transformuje v jednotce tepelného čerpadla a předává se do topného systému nebo se využívá k ohřevu užitkové vody. Specifickou a nezbytnou součástí tepelného čerpadla země-voda je zemní kolektor nebo vrt pro tepelné čerpadlo.
Výhody a nevýhody tepelných čerpadel země-voda
Tepelná čerpadla země-voda patří mezi výkonově nejstabilnější systémy s minimálními požadavky na dlouhodobou údržbu. Pokud o takovém topném systému uvažujete, měli byste vědět:
Výhody tepelných čerpadel země-voda:
- Stabilita napájení
- Dlouhá životnost
- Nižší spotřeba elektrické energie ve srovnání s tepelným čerpadlem vzduch-voda (cca 30 %)
- Minimální hlučnost a provozní náklady
Nevýhody tepelného čerpadla země - voda:
- Geotermální vrty pro tepelná čerpadla nebo zemní kolektory vyžaduje značné nároky na prostor kolem domu nebo přístup pro speciální vrtné zařízení. Plocha zemního kolektoru by měla být minimálně 2x větší jako plocha vytápěného prostoru.
- Vyšší počáteční náklady spojené se zemními pracemi potřebnými k položení zemního kolektoru nebo vrtů pro geotermální sondu.
- Prostorová a stavební omezení ve využití plochy nad zemním kolektorem